Milli Observatoriya 2025-ci ili 3,934 milyon manat xalis xərclə başa vurub
14 iyul, Fineko/abc.az. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriya 2025-ci ili 3,934 milyon manat xalis xərclə başa vurub.
Qurumun "Abacus Audit And Consulting" MMC-nin yoxlamasından keçmiş maliyyə hesabatına istinadən xəbər verir ki, bu, 2024-cü illə müqayisədə 4,6 % çoxdur.
Ötən il Milli Observatoriyanın göstərdiyi xidmətlərdən gəlirləri 2 min manat (əvvəlki ilə nisbətən 6,6 dəfə az), sair gəlirləri isə 11 min manat (153,8 dəfə çox) təşkil edib.
Qurumun əmək haqqı xərcləri 2,911 milyon manat (0,8 % çox), köhnəlmə və amortizasiya xərcləri 113 min manat (7,6 % çox), icarə öhdəlikləri üzrə xərcləri 584 min manat (cüzi az), inzibati xərcləri 338 min manat (71,6 % çox), mənfəət vergisi ödəmələri isə cəmi 400 manat (4,7 dəfə az) olub.
Bu il yanvarın 1-nə Milli Observatoriya aktivləri 3,167 milyon manat olub ki, bu da illik müqayisədə 21,7 % çoxdur. Hesabat dövründə qurumun öhdəlikləri 10,5 % azalaraq 17 min manata düşüb, balans kapitalı isə 21,9 % artaraq 3,149 milyon manata çatıb.
Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriya Prezident İlham Əliyevin 4 iyul 2019-cu il tarixli fərmanı ilə yaradılıb. Nazirlər Kabinetinin 17 mart 2020-ci il tarixli qərarı ilə onun Nizamnaməsi təsdiq edilib. Milli Observatoriya əhalinin məşğulluğu və sosial müdafiəsi sahələrində səmərəli idarəetmə qərarlarının qəbul edilməsi üçün monitorinq və proqnozlaşdırma sisteminin yaradılması ilə məşğul olan publik püquqi şəxsdir.

Национальная обсерватория завершила 2025 год с чистыми затратами в 3,934 млн манатов
14 июля, Fineko/abc.az. Национальная обсерватория по вопросам рынка труда и социальной защиты при Министерстве труда и социальной защиты населения завершила 2025 год с чистыми затратами в размере 3,934 млн манатов.
Это на 4,6% больше, чем в 2024 году, сообщается со ссылкой на финансовую отчетность, прошедшую аудит ООО "Abacus audit and Consulting".
В прошлом году доходы от услуг, оказываемых национальной обсерваторией, составили 2 тыс. манатов (в 6,6 раза меньше, чем годом ранее), а прочие доходы — 11 тыс. манатов (в 153,8 раза больше).
Расходы организации на заработную плату составили 2,911 млн. манатов (рост на 0,8%), а расходы на износ и амортизацию — 113 тыс. манатов (рост на 7,6%), расходы по обязательствам по аренде составили 584 тыс. манатов (незначительное снижение), административные расходы — 338 тыс. манатов (рост на 71,6%), а выплаты по налогу на прибыль — всего 400 манатов (снижение в 4,7 раза).
По состоянию на 1 января текущего года активы Национальной обсерватории составили 3,167 млн. манатов, что на 21,7% больше, чем годом ранее. За отчетный период обязательства организации сократились на 10,5% до 17 000 манатов, а собственный капитал увеличился на 21,9% до 3,149 млн манатов.
Национальная обсерватория по рынку труда и социальной защите была создана указом президента Ильхама Алиева от 4 июля 2019 года. Её Устав был утверждён постановлением Кабинета министров от 17 марта 2020 года.