22 aprel, Fineko/abc.az. Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin (AAYDA) maliyyə fəaliyyətində, xüsusilə xərclər smetasının planlaşdırılması və icrası sahəsində çatışmazlıqlar mövcuddur.
ABC.AZ xəbər verir ki, bu barədə Hesablama Palatasının “Dövlət auditi” bülletenində bildirilib.
Belə ki, maliyyə vəsaitlərinin idarə olunması zamanı Vergi Məcəlləsinin, eləcə də Maliyyə Nazirliyinin müvafiq qərarı ilə təsdiq edilmiş mühasibat uçotu qaydalarının tələblərinə tam əməl olunmayıb. Xərclərin gəlirdən çıxılan (əməliyyat xərcləri) və çıxılmayan (kapitallaşdırılmalı xərclər) istiqamətlər üzrə düzgün qruplaşdırılması təmin edilməyib. Bu isə maliyyə uçotunun beynəlxalq standartlara uyğun aparılmasında problemlərin olduğunu göstərir.
Bundan əlavə, Agentlik 2024-cü ilin xərclər smetasında və müvafiq qaydalarda nəzərdə tutulmadığı halda məqsədli büdcə fondunun vəsaitləri hesabına 19 milyon 599,5 min manatı bank kreditləri üzrə ödənişlərə yönəldib. Auditə görə, bu yanaşma avtomobil yollarının və onlarla əlaqədar mühəndis qurğularının, eləcə də təhkim zolaqlarının saxlanılması və təmiri ilə bağlı xərclərin qarşılanmasında məhdudiyyətlər yaradıb, eyni zamanda dövlət büdcəsinin borclarla bağlı hesabatlılığında uyğunsuzluqlara səbəb olub.
Qeyd olunub ki, ümumilikdə bu sahədə vəsaitlərin planlaşdırılması və icrası istiqamətində zəruri tədbirlərin tam həyata keçirilməməsi maliyyə idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsinə ehtiyac olduğunu göstərir.

22 апреля, Fineko/abc.az. Недочеты в деятельности Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана (AAYDA), в частности, выявлены в сфере планирования и исполнения сметы расходов.
Как сообщает ABC.AZ, это отражено в бюллетене "Государственный аудит" Палаты.
Так, при управлении финансовыми средствами не в полной мере соблюдались требования Налогового кодекса, а также правил бухгалтерского учета, утвержденных соответствующим решением Министерства финансов. Не было обеспечено правильное группирование расходов по направлениям вычитаемых из дохода (операционные расходы) и невычитаемых (капитализируемые расходы). Это свидетельствует о наличии проблем в ведении финансового учета в соответствии с международными стандартами.
Кроме того, Агентство направило 19 млн 599,5 тыс. манатов из средств Фонда на выплаты по банковским кредитам, что не было предусмотрено в смете расходов на 2024 год и в соответствующих правилах. Согласно аудиту, такой подход создал ограничения в покрытии расходов, связанных с содержанием и ремонтом автомобильных дорог и связанных с ними инженерных сооружений, и в то же время привел к несоответствиям в отчетности государственного бюджета по долговым обязательствам.
Отмечено, что в целом неполная реализация необходимых мер в направлении планирования и исполнения средств в данной сфере свидетельствует о необходимости совершенствования финансового управления.